Józef Franczak – rocznica śmierci

Józef Franczak – rocznica śmierci

Dziś [21 października] przypada rocznica śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek” – ostatniego Żołnierza Polskiego Podziemia Antykomunistycznego.

Jego ostatnie chwile według raportu SB wyglądały następująco:

„Okrążenia zabudowań B [Becia] Wacława s. Jana dokonano z podjazdu przez grupę operacyjną ZOMO składającą się z 35 funkcjonariuszy doprowadzonych do meliny przez dwóch oficerów Służby Bezpieczeństwa. Z chwilą okrążenia zabudowań b. [bandyta] Franczak wyszedł ze stodoły, pozorując gospodarza rozważał możliwość wyjścia z obstawy, a gdy został wezwany do (nieczytelne) chwycił za broń – pistolet, z którego oddał kilka strzałów. W tej sytuacji grupa likwidacyjna ZOMO przystąpiła do likwidacji. Franczak mimo wzywania go do zdania [broni] podjął obronę i wykorzystując słabe punkty obstawy pod osłoną zabudowań wycofał się około 300 m od meliny, gdzie podczas wymiany strzałów został śmiertelnie ranny i po kilku minutach zmarł.”

26 marca 2015 w lubelskiej archikatedrze, o godzinie 10.00 odbyła się msza święta za duszę Józefa Franczaka „Lalka”. Następnie został on pochowany na cmentarzu w Piaskach k. Lublina.

20150326_115856

20150326_122528

Jeszcze jedno zdjęcie od Macieja Kaczanowskiego – dzięki:-)

LALEK-MK260315-00

21 października 1963 roku, w obławie zorganizowanej przez SB i grupę likwidacyjną ZOMO, zginął Józef Franczak „Lalek”. Był on ostatnim żołnierzem Powstania Antykomunistycznego i poległ z bronią w ręku 18 lat po zakończeniu wojny. Na polecenie prokuratury Lalkowi odcięto głowę. Czerwone dzikusy zakopały nagie, pozbawione głowy zwłoki na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Kilka dni później, pod osłoną nocy, rodzina wykopała bezgłowe ciało i godnie pochowała. W styczniu bieżącego roku została zidentyfikowana czaszka Lalka, która służyła jako eksponat dydaktyczny dla studentów Akademii Medycznej w Lublinie.

Zdjęcia – Jarosław K. Konowałek / czytajcie też na profilu

filmy od: Aleale111100 / Kanał użytkownika zolnierzwyklety / idzpodprad

No Comments

Post a Comment