Kibice Legii pożegnali Powstańca!

Kibice Legii pożegnali Powstańca!

Kibice Legii pożegnali Bohatera, Stanisława MilczyńskIego „Gryfa”.

Przeczytajcie proszę opis zamieszczony na stronie Legijny Wilanów. Szacunek dla Was – Kibice Legii!

21 maja o godzinie 16:00 w Powsinie odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Milczyńskiego ,,Gryfa”, który w swoim testamencie zaznaczył, że Jego wolą jest, aby został pochowany na cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie. Uroczystości od samego początku były prowadzone w podniosłej atmosferze, co podkreślało jak ważną osobę żegnamy.

Nasz obowiązek!

Żołnierz kampanii wrześniowej, aktywny działacz konspiracyjny, powstaniec warszawski, postać bardzo istotna z naszej wilanowskiej perspektywy. Tego dnia nie mogło nas w tym miejscu zabraknąć, lecz oprócz naszej licznej delegacji, pojawili się także w podobnych liczbach przedstawciele grup kibicowskich z Konstancina i Góry Kalwarii. Po mszy świętej w kościele św. Elżbiety, na trasie przemarszu konduktu żałobnego ustawiliśmy się z przygotowanym przez nas transparentem, na którym było napisane :

,,TO NA TYCH ZIEMIACH TAK WIELE ZNACZYŁEŚ, DZIŚ ŻEGNA CIĘ MIASTO, O KTÓRE WALCZYŁEŚ / STANISŁAW MILCZYŃSKI ,,GRYF”.

W momencie, kiedy urna z prochami majora Milczyńskiego zbliżała się do cmentarza Powstańców Warszawy odpaliliśmy w zupełnej ciszy symbolicznie 5 rac. Symbolika ta miała nawiązywać do rejonu V ,,Gątyń”, na którym to działał batalion Krawiec, którego dowódcą był Stanisław Milczyński.

Koszulki i bluzy patriotyczne Extreme Hobby TM

Kiedy blask rac wprowadził cały kondukt na teren cmentarza, tam rozpoczęły się kolejne uroczystości. Salwa honorowa, kilka przemówień zwieńczyły ten dzień, w którym żegnaliśmy tak niezwykłą osobę. Na sam koniec złożyliśmy wieniec od nas – kibiców, na którego to wstęgach widniało: ,,Bohaterowi Warszawy – Kibice Legii.

Cześć Jego pamięci!

Stanisław Milczyński „Gryf”

Urodził się 4 kwietnia 1918 w Poznaniu. W 1939 r. ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi-Komorowie. Brał udział w kampanii wrześniowej. W składzie armii Poznań bronił Warszawy aż do jej kapitulacji. Trafił do niewoli niemieckiej, z której uciekł. Działał w Związku Walki Zbrojnej, w Służbie Zwycięstwu Polski i W Narodowej Organizacji Wojskowej.

W 1943 roku przyjechał do Warszawy i przyłączył się do konspiracji. Wchodził w skład V Rejonu VII Obwodu AK ” Obroża” Walczył w Powstaniu Warszawskim, jako dowódca Kompanii Krawiec na Mokotowie. Dwukrotnie ranny został ewakuowany kanałami do Śródmieścia. Następnie był więziony w Stalagu w Mühlbergu. Po wyzwoleniu z obozu wchodził w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Początkowo mieszkał w Londynie. W czerwcu 1953 roku wyemigrował do Kanady. Czynnie działał w organizacjach kombatanckich. Aktywnie brał udział w działalności polskiej emigracji.  Zmarł 26 stycznia 2016 w Toronto w Kanadzie w wieku 97 lat.

Polish Studio (2015-08-01) – Interview with Stanislaw Milczynski / wywiad z 2015 roku – każde słowo jest tu ważne!

No Comments

Post a Comment