Niszczą piwnice na Strzeleckiej!

Niszczą piwnice na Strzeleckiej!

Z ostatniej chwili! Niszczą piwnice na Strzeleckiej! Przeczytajcie to zawiadomienie! Przez tyle lat – nikt nic nie zrobił! Powstają inne muzea! A tu? Nie dajmy się! Upomnijmy się o Pamięć Bohaterów!

strzelecka pismo

Miało być Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Pradze, w Warszawie, przy ulicy Strzeleckiej 8. Ale (miejmy nadzieję, że na razie) – sprawa się odwleka. W tym budynku, w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. W latach 1944–1945 mieściła się tam kwatera NKWD w Polsce, a w latach 1945–1948 areszt Urzędu Bezpieczeństwa. Na ścianach piwnicy zachowały się napisy wykonane przez więźniów. – To miejsce wyjątkowe w skali kraju – powiedział dr Tomasz Łabuszewski z IPN.

Jeszcze niedawno władze informowały, że Muzeum powstanie w 2014 roku!

Strzelecka tablica

„Jeszcze w tym roku zostanie otwarty nowy obiekt muzealny w Warszawie – Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Na potrzeby nowej instytucji zostanie zaadaptowana zabytkowa kamienica tj. dawna kwatera główna NKWD przy ul. Strzeleckiej 8 na Pradze Północ”

– poinformowała w czerwcu 2014 rzeczniczka prasowa Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Na razie więc możemy pokazać to, co zostało w piwnicach katowni. W 2007 roku trafiła tam ekipa filmowa TV Puls wraz z Panem Jerzym Skorupińskim, który był więźniem w okresie stalinowskim.

realizacja: Marcin Wikło
zdjęcia: Paweł Wudarczyk
emisja: TV Puls

Na zdjęciu drzwi celi, na których zachowały się oryginalne napisy.

No Comments

Post a Comment