Obława Augustowska – miejsce pochówku?

Obława Augustowska – miejsce pochówku?

Obława Augustowska

Zwana też „Mały Katyń” – akcja komunistów. Akcja, których ofiar nadal szukamy!

Dziś, jak można przypuszczać, znaleziono szczątki jednej z ofiar operacji Obława Augustowska! Na niezalezna.pl czytamy:

Na terenie Puszczy Augustowskiej, w okolicach drogi Rygol – Giby w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu odnaleziono szczątki mężczyzny, częściowo w układzie anatomicznym. Przy nich znaleziono guziki od polskiego umundurowania wojskowego wz. 1936 oraz elementy najprawdopodobniej maski przeciwgazowej.

Biegły antropolog stwierdził obecność płaszcza pocisku w części szyjnej kręgosłupa ofiary. Szczątki zostaną poddane szczegółowym oględzinom i zostanie z nich pobrany materiał DNA. Działania, jakie miały miejsce na terenie Puszczy Augustowskiej, prowadzono w ramach śledztwa S 69/01/Zk w sprawie Obławy Augustowskiej.

Prokurator z Białegostoku przeprowadził czynności poszukiwawcze w trzech miejscach. Ich celem było odszukanie ewentualnych miejsc pochówku ofiar Obławy Augustowskiej. Na szczątki natrafiono w jednym z miejsc.

Obława Augustowska zwana też „Mały Katyń”

Obława augustowska była operacją przeprowadzoną w lipcu 1945 roku przez oddziały 50 Armii sowieckiej i wojska NKWD oraz wydzielone oddziały LWP i UB.

Miała na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Obława augustowska nazywana jest niekiedy „Małym Katyniem”. Podobną akcję antypartyzancką przeprowadzono w sierpniu 1945 roku również na Litwie.

Podczas wizyty w Moskwie w kwietniu 2012 roku prezes IPN Łukasz Kamiński uzyskał od Stowarzyszenia Memoriał rozszyfrowane raporty dotyczące pojmanych „bandytów” adresowane do Ławrientija Berii.

Ciał ofiar nigdy nie znaleziono, jakkolwiek podejrzewano, że mogły zostać pochowane w lesie na uroczysku Wielki Bór koło Gib. 

oblawa augustowska

No Comments

Post a Comment