Ostatnia walka majora Hubala

Ostatnia walka majora Hubala

75 lat temu, 30 IV 1940 roku, ostatnią walkę stoczył major Henryk Dobrzański Hubal. Poległ w walce z wielokrotnie liczniejszymi siłami niemieckiego okupanta, okrążony w leśnym zagajniku koło wsi Anielin, niedaleko Opoczna. Hubal stworzył Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, który był pierwszym oddziałem partyzanckim II wojny światowej.

Od września 1939 roku prowadził nieprzerwaną walkę z Niemcami, sowietami, oraz (co jest mniej znanym faktem) z żydowską dywersją atakującą wycofujących się polskich żołnierzy. Do końca walczył w mundurze, zgodnie ze swoim przyrzeczeniem: Munduru nie zdejmę, broni nie złożę! Zginął z bronią w ręku, jego ciało zostało zmasakrowane przez Niemców, którzy robili sobie z nim pamiątkowe zdjęcia. Do dzisiaj nie wiadomo co Niemcy zrobili z ciałem.

W miejscu śmierci majora znajduje się Szaniec Hubala, symboliczna budowla z kamieni polnych w kształcie pierścienia, otaczająca pamiątkowy obelisk. Dotrzeć tam można jadąc drogą nr 48 z Tomaszowa Mazowieckiego do Radomia.

szaniec_hubala

No Comments

Post a Comment