Powstań Polsko! Kolejne wypowiedzi!

Powstań Polsko! Kolejne wypowiedzi!

Tydzień po naszej 8. Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców – na Jasnej Górze odbyła się ogólnopolska konferencja na temat rozwoju mediów. Jej hasło brzmi jasno i wyraźnie – Powstań Polsko!

Przypomnę, że my – kibice zgromadzeni na Jasnej Górze – wystosowaliśmy szereg postulatów do Pani Premier Beaty Szydło. Postulatów, które – naszym zdaniem – trzeba koniecznie zrealizować.

Po raz pierwszy w historii – kibice nie wykrzyczeli swoich postulatów, ale przedstawili je w formie listu, jednocześnie deklarując poparcie i pomoc.

Wśród 15 postulatów nie było ani jednego związanego z piłką nożną, z szeroko rozumianymi sprawami kibicowskimi! Natomiast kilka dotyczyło właśnie mediów, mediów polskich i „obcych” w Polsce. Kibice zwracają się do Pani Premier między innymi o:

  • Gruntowne zlustrowanie wszystkich środowisk opiniotwórczych i kulturalnych w Polsce;
  • Dofinansowanie mediów narodowych w celu promowania naszej Ojczyzny poza granicami, jak i również w Polsce w dobrym i przyjaznym świetle;
  • Osłabienie, a następnie wycofania z Polski wpływów zagranicznych, a zwłaszcza niemieckich koncernów medialnych, które prowadziły i nadal prowadzą politykę antypolską, i mocno oddziałują na polskich odbiorców w kraju i za granicą;

My – polscy kibice – wiemy, że media to najpotężniejsza broń!

Teraz, w tym samym miejscu przedstawiciele środowisk naukowych, dziennikarskich, twórczych i politycznych debatowali o tym, czy potrzebna jest reforma mediów publicznych, czy powołanie mediów narodowych.

Konferencję poprzedziła Msza św. za Ojczyznę, sprawowana w bazylice jasnogórskiej. Przewodniczył jej ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz.

Po Eucharystii, w sali Ojca Kordeckiego, rozpoczęła się dyskusja dotycząca mediów.

W dyskusji uczestniczyła także posłanka PiS Elżbieta Kruk, była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zapowiedziała, że nastąpi reforma obecnych mediów, tak aby powstały nowe media.

„Należy zmienić zupełnie myślenie o mediach. Wrócić do tego, co legło u podstaw wymyślenia instytucji, służącej państwu demokratycznemu, jaką media są publiczne”

— powiedziała w rozmowie z Telewizją Trwam była szefowa KRRiT.

Socjolog dr Mirosław Boruta podkreślił, że „media narodowe muszą afirmować polskość:

Ks. Roman Piwowarczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich, zwraca uwagę, że miejsce obrad nie było przypadkowe.

„Wybór miejsca był bardzo świadomy i nieprzypadkowy, żeby tutaj, u boku Matki Bożej, naszej Królowej i Pani, a jednocześnie Matki naszego Zbawiciela, rozważać o tym, co dotyczy naszych więzi – więzi międzyludzkich. Tych, które rozpatrywane są przez różnego rodzaju massmedia w kontekście bardzo szczególnym. Jak wiemy po ostatnich wyborach pojawiła się nowa perspektywa wzmocnienia, przeorganizowania, czy udoskonalenia różnych mediów – zwłaszcza mediów społecznych w Polsce. Na ten temat było wiele debat, dyskusji, które – mam nadzieję – zaowocują w przyszłości”

– podkreślił w rozmowie z Telewizją Trwam ks. Roman Piwowarczyk.

Konferencja zakończyła się Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.

Jasna Góra 16.01.2016. POWSTAŃ POLSKO konferencja ogólnopolska na temat mediów.
Filmy:
1. Cz. 1, wystąpienie Marcina Dybowskiego
2. Cz. 2, posłanie ks. biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, czyt. M. Dybowski
3. Cz. 3, list prof. Andrzeja Nowaka, czyt. M. Dybowski
4. Cz. 4. Krzysztof Skowroński. Propozycje i program zmian w mediach publicznych opracowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
5. Cz. 5. Ks. Roman Piwowarczyk (Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy) Polskie media publiczne w dobie kryzysu

film od: Radio Maryja / Telewizja Trwam / Kapitano

źródło: wpolityce.pl

No Comments

Post a Comment