Premiera na Pielgrzymce Kibiców!

Premiera na Pielgrzymce Kibiców!

Dostaliśmy informację od osób związanych z powstaniem filmu „Historia Roja”, czyli takiego, na który nie można było dostać pieniędzy z ministerstwa kultury ani innych państwowych instytucji.

Taka wiadomość pojawiła się dziś na stronie FanŚląsk!

Zapraszamy na wyjątkowy przedpremierowy pokaz pierwszego filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych – „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, w reż. Jerzego Zalewskiego. Twórcy filmu przez ostatnie 6 lat walczyli z instytucjami publicznymi o utrzymanie produkcji i dokończenie filmu, również poprzez organizowanie pokazów kopii roboczej i zbieranie pieniędzy na film.

Udało się. Dlatego dziś, niecałe 2 miesiące przed oficjalną kinową premierą (4 marca 2016 roku) reżyser chciałby zaprosić polskich kibiców, którzy również angażowali się w ratowanie filmu, na ten wyjątkowy pokaz, który odbędzie się w Częstochowie, 9 stycznia, o godz. 17.00 w sali św. Józefa, w zgromadzeniu zakonnym Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, ul. Księdza Augustyna Kordeckiego 2.

W imieniu twórców filmu i organizatorów VIII pielgrzymki kibiców na Jasną Górę serdecznie zapraszamy po wejściówki (ilość miejsc ograniczona), które będą rozdawane po wykładzie Wojciecha Sumlińskiego przy wyjściu z sali Ks. Kordeckiego.

Najnowszy zwistun filmu:

Film fabularny pt. „Historia Roja”. Film jest osnuty na życiu Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Dziemieszkiewicz mając dwadzieścia lat, po zakończeniu wojny, dołączył do oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych, a następnie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Gdy komuniści zabili jego brata – poprzysiągł im zemstę. Na czele oddziału walczył przeciw narzuconej Polsce władzy, uwalniał z aresztów więźniów politycznych, wykonywał wyroki za kolaborację. W 1951 roku został zabity w obławie przeprowadzonej przez Ludowe Wojsko i Milicję Obywatelską.

„Mój bohater to też tolkienowski Frodo, który wie, że ma nieść pierścień, ale do końca nie wie gdzie… ”

Jerzy Zalewski, reżyser filmu.

W 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

„Oni walczyli po wojnie z nowym, sowieckim okupantem, wiedząc, że istnieje polski rząd w Londynie, że kategorie Bóg, Honor, Ojczyzna nie zostały zawieszone. Młodzi, tacy jak „Rój”, żyli mitologią wojny starszych braci. Nie byli nią zmęczeni. Weszli w drugą okupację, jakby się bawili w berka. Właśnie ta młodość „Roja” powinna być przekonująca dla dzisiejszego młodego widza. „Rój” to taki Piotruś Pan, ale też tolkienowski Frodo, który wie, że ma nieść pierścień, ale do końca nie wie gdzie, bądź nie ma dokąd. A może ma go zanieść do naszej pamięci?”

Reżyseria – Jerzy Zalewski

w roli tytułowej – Krzysztof Zalewski

w pozostałych rolach: Mariusz Bonaszewski, Sławomir Orzechowski, Wojciech Żołądkowicz, Piotr Nowak, Tomasz Dedek. Mariusz Kwaśny.

Kino Świat /Materiały prasowe

No Comments

Post a Comment