Rondo Żołnierzy Wyklętych w Nysie!

Rondo Żołnierzy Wyklętych w Nysie!

Rondo Żołnierzy Wyklętych w Nysie – będzie taka nazwa, czy nie? Na stronie nysa.eu – można głosować. Prośby o głosowanie właśnie na nazwę Rondo Żołnierzy Wyklętych pojawiły się na stronach patriotycznych i kibicowskich.

Na stronie nysa.eu czytamy:

W ubiegłym roku oddano do użytku nowe rondo u zbiegu ulic Kraszewskiego i Asnyka oraz przedłużono ulicę Racławicką, co znacznie ułatwia komunikację z dworcem PKP i PKS. W internetowej ankiecie macie Państwo możliwość pomocy w wyborze nazwy dla ronda. W dniu dzisiejszym udostępniliśmy internetową sondę, w której każdy będzie mógł wskazać nazwę dla ronda spośród pięciu propozycji: Rondo Niepodległości, Rondo Żołnierzy Wyklętych, Rondo Nyski, Rondo Konrada Blocha oraz Rondo św. Jakuba. Sonda dostępna jest na głównej stronie internetowej witryny Urzędu Miejskiego w Nysie. Głosowanie potrwa do końca października, a ostatecznie o wyborze nazwy zadecydują radni podczas listopadowej Sesji Rady Miejskiej. Państwa opinia będzie dla radnych bardzo pomocna.

Mieszkańcy mają pięć propozycji do wyboru:

1 – rondo Niepodległości;

2 – rondo Żołnierzy Wyklętych;

3 – rondo Nyski;

4 – rondo Konrada Blocha;

5 – rondo Św. Jakuba.

No i dobrze, ale kto to jest, czy może był Konrad Bloch?

Tu muszę (zresztą z przyjemnością) oddać głos redaktorowi Romanowi Zielińskiemu z fanatik.ogicom.pl bo rozpracował to doskonale:

Konrad Bloch to niemiecki żyd. Owszem, gość ma jakieś dokonania naukowe. Ale to obcy nam, Polakom facet. Obcy narodowościowo, obcy kulturowo, obcy wyznaniowo. Obcy. Urodził się w Nysie – prawda. Tylko, że wówczas było to niemieckie miasto i nazywało się Neisse. Konrad Bloch nie był Polakiem. Był niemieckim żydem, czy też żydowskim Niemcem. Interesem Polski i Polaków nie jest upamiętniać innych narodowości. Tym bardziej na ziemiach, które jeszcze 75 lat temu były niemieckie, upamiętnianie czegokolwiek, co ma odniesienie do Niemiec, ich historii jest bardzo niebezpieczne. Niemcy nigdy w pełni nie zaakceptują tego, że ich z tych ziem wyparto. Dla wielu wydaje się to śmieszne, bo żyją w Polsce, w której od Nysy do niemieckiej granicy jest spora, liczona w setkach, ilość kilometrów. W XII wieku nikt nie pomyślał, że Nysa będzie niemiecka. 200 lat później – była. A po kilku wiekach, nawet po I Wojnie Światowej, gdyby jakiemuś Niemcowi z Nysy powiedzieć, że w 1950 roku będzie to miasto polskie, to by umarł ze śmiechu. My, żyjący tu i teraz musimy patrzeć w przyszłość tą za lat 10 i za lat 200. Na Opolszczyźnie mieszka mniejszość niemiecka. Na Górnym Śląsku ta mniejszość zaczyna mówić o autonomii i kreuje „naród śląski”. Naszym zadaniem jest ukrócić takie antypolskie działania.
„Jestem Polakiem, więc obowiązki mam polskie”. Niech te słowa Romana Dmowskiego są dla Was przewodnikami, gdy będziecie wchodzili na stronę nysa.eu (swoją drogą, ciekawe dlaczego nie nysa.pl?)

Zatem… Państwo już wiedzą na jaką nazwę głosować:-) Państwo wiedzieli to bez naszego przypomnienia, piszemy tylko tak, na wszelki wypadek:-)

Cześć i Chwała Bohaterom!

3 komentarze

 • Leszek Jankiewicz

  21 października, 2015 at 10:08 am Odpowiedz

  Rondo żolnierzy wyklętych

 • Leszek Jankiewicz

  21 października, 2015 at 10:09 am Odpowiedz

  rondo żołnierzy wyklętych

  • Piotr Szymanowski

   21 października, 2015 at 7:09 pm Odpowiedz

   Jasna sprawa!

Post a Comment