Ukraińska fałszywa historia

Ukraińska fałszywa historia
Zakłamywanie i fałszowanie historii w ukraińskim wydaniu to nie tylko Zbrodnia Wołyńska, czy też gloryfikowanie morderców Polaków. To także piłka nożna.

14 lipca 1894 roku, o godzinie 17.00 rozpoczął się pierwszy polski i rozegrany na ziemiach polskich, oficjalnie odnotowany „match footbalowy”. W obecności trzech tysięcy widzów stanęły naprzeciwko siebie ekipy Lwowa (białe koszulki i popielate spodenki), oraz Krakowa (białe koszulki, granatowe spodenki). Mecz został rozegrany podczas II Zlotu Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie, powtórzmy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Spotkanie trwało 6 minut i zakończyło się po strzeleniu bramki na 1-0 dla Lwowa. kresy24Zdobywcą tej jakże pierwszej bramki był 16-letni Włodzimierz Chomicki (na zdjęciu obok), uczeń drugiej klasy seminarium nauczycielskiego. W książce „Sportowe wspomnienia” Rudolfa Wacka tak opisał ten historyczny mecz:

„Drużyny po raz pierwszy występowały przed widownią, toteż gra od razu stała się nerwowa i chaotyczna. Kibice zupełnie nie rozumieli zasad gry, a sami zawodnicy starali się za wszelką cenę wkopać piłkę pomiędzy proporce wyznaczające bramkę przeciwnika. Była to wielka gonitwa za piłką… Mowy być nie mogło o tym, żeby się zatrzymać. Brawurowo odbiliśmy piłkę i zaczęliśmy ją kierować w stronę bramki naszych gości, którzy całą drużyną rzucili się jej bronić i wybijali nam piłkę jak tylko potrafili. Ja zostałem wyznaczony na lewe skrzydło (…). Stałem trochę w oddali od naszej grupy pod bramką krakowian, gdzie trwała piekielna kopanina. Nagle, z tego kotłowiska wyskoczyła piłka i poturlała mi się prosto pod nogi. Nie zastanawiając się długo, mocnym uderzeniem wybiłem piłkę, która poszybowała nad głowami zawodników obu drużyn i zupełnie niespodziewanie okazała się tuż przed krakowskim bramkarzem. Zdążył on podnieść ręce, było jednak za późno – piłka już go minęła”.

Oprócz Chomickiego, zdobywcy pierwszego gola w historii polskiej piłki nożnej, w ekipie Lwowa zagrali :Ksenofont Teodorowicz, Ludwik Chrystelbauer, Seweryn Rudnicki, Marjan Bielecki, Karol Marcichowski, Wilibald Noach, Stanisław Mjanowski, Bronisław Gołorodski, Aleksander Kozeł i Juliusz Onyszkiewicz-szkoleniowcem był Edmund Cenar. Nazwiska krakowskich przeciwników nie zachowały się dla potomnych.

Ukraińska fałszywa historia

Od 2004 roku dzień 14 lipca jest obchodzony na Ukrainie jako….”Dzień Narodzin Ukraińskiego Futbolu”. W 1999 roku, kiedy ukraińskie władze piłkarskie zatwierdziły datę 14 lipca 1894 roku jako dzień powstania ukraińskiej piłki nożnej, prezydent Ukrainy Leonid Kuczma powiedział, co następuje:

„Nasz futbol jest starszy niż rosyjski, jest także prawie rówieśnikiem brazylijskiego czy włoskiego. Trzeba o tym wszędzie głośno mówić: niech wszyscy wiedzą, że Ukraina ma wielkie tradycje sportowe i piłkarskie”.

W 122 rocznicę pierwszego polskiego meczu piłki nożnej.

Politycznie Niepoprawny B

Fot. kresy24, polona.pl, regionfan.pl

Powyższy tekst pierwotnie został opublikowany 19 lipca 2015 roku, pod tytułem: „Kto nie ma własnej historii…”

CHOMICKI2CHOMICKI1

 

Zdjęcia obok przedstawiają znajdujący się w Chocianowie grób Włodzimierza Chomickiego, szklaną piłkę i pamiątkową tablicę dla strzelca pierwszej bramki w historii polskiej piłki nożnej. Na tablicy widnieje data pierwszego meczu-14 marca 1894 roku, która jest błędną datą. Mecz (foot-ball, czyli gra w piłkę odbijaną nogami) odbył się podczas II Zlotu Sokołów 14 lipca 1894 roku, o czym możemy przeczytać na czwartej stronie (w prawym dolnym rogu) 161 numeru „Gazety Lwowskiej” z 17 lipca 1894 roku, klikając tutaj.

No Comments

Post a Comment