Hazard w czasach wojen

Nie jest tajemnicą, że hazard ma w wojskowych kręgach długą tradycję. Od lat służył jako urozmaicenie nieraz monotonnego, wojskowego życia, podczas którego oczekuje się na rozkazy, pełni warty i spędza czas w tym samym towarzystwie. Gry karciane na pieniądze lub inne poszukiwane dobra, takie jak kawa czy papierosy cieszyły się ogromną popularnością i miały w sobie coś z ryzyka - czegoś, czego nie brakuje na wojnie. Pasjonujące pojedynki między graczami przyciągały dużą publiczność i nierzadko pozwalały, chociaż na chwilę, zapomnieć o trudnych czasach.

XIX wiek

W czasie wojen w XIX wieku głównie w czasie wojny secesyjnej, która toczyła się w latach 1861–1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, dużą popularnością cieszyły się wyścigi wszy. Żołnierze nosili swoich zawodników w pudełkach od zapałek, a wyścigi odbywały się na metalowych talerzach. Wygrywał ten „zawodnik”, który jako pierwszy dotarł do otoku talerza. Grano na drobne monety i papierosy.

I wojna światowa

W czasie I wojnie światowej hazard był bardzo popularny wśród żołnierzy nawet pomimo tego, że posiadali oni niewielkie zarobki. Pomysłowość żołnierzy sprawiała, że zorganizowanie miejsca do gry było proste i wymagało niewielkiego wyposażenia. Żołnierze byli o wiele bardziej mobilni, dlatego na całym świecie zaczęły być coraz bardziej popularne takie gry hazardowe jak blackjack (przeniósł się z Europy do USA) oraz kości, które amerykańscy żołnierze sprowadzili do Europy. Zasady zaadaptowanych gier stopniowo urozmaicano, dlatego niektóre odmiany blackjacka różnią się w zależności od regionu, w którym prowadzona jest gra.

II wojna światowa

Podczas II wojny światowej ogromną popularność zaczęły zyskiwać automaty do gier, które można było znaleźć w zagranicznych klubach oraz w kasynach w amerykańskim stanie Nevada. Automaty do gier charakteryzowały się niezwykłą prostotą i mógł w nie zagrać praktycznie każdy - maszyny akceptowały nawet bardzo drobne monety. Wystarczyło postawić zakład, pociągnąć jedną ręką za dźwignię (stąd nazwa “jednoręki bandyta”) i obserwować, jak bębny pokazują wynik losowania. Ta renoma slotów przetrwała także do dzisiaj, a wiele gier na automaty można znaleźć w kasynach internetowych, takich jak . Nadal popularną formą hazardu wśród żołnierzy na froncie były gry karciane, takie jak blackjack czy poker. 

Na koniec

Analizując sposób, w jaki wyglądał hazard w czasach wojny, można prześledzić jego ewolucję i historię wielu popularnych do dzisiaj gier. Hazard towarzyszy nam od zawsze, a obecnie staje się coraz bardziej dostępny dzięki szybkiemu rozwojowi Internetu.