Major Hubal odnaleziony?

Major Hubal odnaleziony?

szczątki majora Hubala?

Już niedługo się o tym przekonamy. Na podstawie wstępnej oceny trudno to stwierdzić. Jak podaje Dariusz Szymanowski, na podstawie wstępnej oceny antropologicznej, można stwierdzić, że wśród ekshumowanych szczątków znajdują się kości mężczyzny w wieku ok. 40-50 lat. Wszystkie odnalezione fragmenty zostały przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w celu przeprowadzenia badań genetycznych.

Czy tym razem znaleziono Bohatera?

Ciała majora Hubala szukano w różnych miejscach Polski przez wiele lat, m. in. w okolicach Anielina, gdzie zginął, a także w Tomaszowie Mazowieckim, w lesie niedaleko Cekanowa i w Chorzęcinie.

Jak czytamy w polskatimes.pl:

Na cmentarzu rzymskokatolickim przy kościele św. Idziego w Inowłodzu w pow. toma­szo­w­skim zakończono w sobotę (17 kwietnia) prace sondażowe, mające na celu ustalić domniemane miejsce spoczynku majora Henryka Dobrzańskiego, pseudonim Hubal.

„Szczątków Hubala szukaliśmy tam po raz trzeci i ostatni. Znaleźliśmy kilka kości długich, grubych, a także kości czaszki. Znaleźliśmy to, czego szukaliśmy. Teraz z napięciem czekać będziemy na wyniki specjalistycznych badań. Może to potrwać dwa lub trzy miesiące, a może krócej. Odnalezione fragmenty kostne zostały zebrane do specjalnej trumny przez zakład pogrzebowy, poświęcone przez przybyłego na miejsce księdza z tamtejszej parafii i przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w celu przeprowadzenia badań genetycznych.”

– mówi Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia ”Wizna 1939”.

„Od śmierci majora Hubala minęło już 76 lat i każda hipoteza wymaga przebadania, gdyż niczego nie można wykluczyć.”

– uważa Łukasz Ksyta, autor książki „Major Hubal – historia prawdziwa”, obecny podczas poszukiwań.

Fragment książki „Major Hubal – historia prawdziwa”

„Hubal – czyli major Henryk Dobrzański – to postać na pozór znana: ostatni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z zachodu. Olimpijczyk – był świetnym jeźdźcem, wielkim znawcą koni. Z temperamentu zagończyk i indywidualista. Jego postawa do dziś wywołuje spory. Wiele sądów i opinii, nierzadko diametralnie różnych, wypowiadali o nim historycy i publicyści, poczynając od samego Melchiora Wańkowicza. Narosła przez lata legenda przesłaniała życie Hubala.”

No Comments

Post a Comment