Bohaterowie czekają!

Bohaterowie czekają!

Bohaterowie czekają na odnalezienie i godny pochówek.

Umożliwienie ekshumacji i godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56, pozwoli m. in. zakończyć ich poszukiwania na stołecznej Łączce. Tak zakłada projekt noweli ustawy, którym zajęła się sejmowa komisja.

Posłowie skierowali go we wtorek do podkomisji. […] Celem inicjatywy jest umożliwienie godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56 straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych lub zmarłych w siedzibach urzędów bezpieczeństwa, więzieniach, obozach, zabitych w czasie walk bądź pacyfikacji. Przywracanie tożsamości ofiarom terroru komunistycznego, których według badań historyków może być ok. 50 tys., jest obowiązkiem państwa i społeczeństwa. […] Efektem współdziałania wielu instytucji jest ustalenie lokalizacji grobów wówczas straconych i zamordowanych, ich ekshumacja i identyfikacja.

 

Kwatera_na_Łączce

Dziś Polacy cieszą się wolnością, o którą walczyły m. in. osoby pochowane we wspólnych dołach śmierci, o których miano zapomnieć. Jednym z takich grobów jest tzw. Łączka, czyli kwatera Ł na Wojskowych Powązkach, ale takie miejsca znajdują się też w innych częściach Polski. […] Dokumentacja badawcza nie pozostawia wątpliwości, że na znacznej części miejsc włączonych w proces poszukiwań, za zgodą władz komunistycznych dokonywano świadomie pochówku innych osób. Robiono to z premedytacją, by pamięć o ofiarach zaginęła.

lllol

Tym samym obecnie ciała ofiar znajdują się często pod innymi grobami, co utrudnia prace specjalistów mających wydobyć szczątki. Zdarza się, że ponad ofiarami pochowano osoby, które jakoś uczestniczyły w procesie niszczenia podziemia. […] W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości, by groby leżące ponad szczątkami przenieść w inne miejsce. […] Podczas posiedzenia posłowie odrzucili wniosek o zorganizowanie wysłuchania publicznego, zgłoszony przez posłankę Józefę Hrynkiewicz (PiS) na wniosek rodzin ofiar. Powołali natomiast podkomisję, która zajmie się szczegółowym rozpatrzeniem projektu.

Całość artykułu na stronach: wpolityce.pl

No Comments

Post a Comment