Lechia Gdańsk – dołączamy!

Lechia Gdańsk – dołączamy!

Lechia Gdańsk – dołączamy! Kibice Lechii popierają Akcję Testament!

W dniu 03.02.2015 r. odbyło się w Gdańsku spotkanie inicjujące działalność Akcji Testament w tym mieście. W pierwszej części spotkania licznie zgromadzona publiczność, wśród której nie zabrakło bohaterskich kombatantów walk o niepodległą RP, wysłuchała znanego kibica Lechii ks. Jarosława Wąsowicza, który promował swoją najnowszą książkę „Moja Polska Kibolska”.

Ksiądz Jarosław w swoim wystąpieniu w skrócie opisał zawartość nowej książki oraz przedstawił cele i założenia nowej inicjatywy kibicowskiej czyli Akcji Testament. W drugiej części spotkania miał zabrać głos Jan Kuma od 1942 r. żołnierz AK, członek grupy dywersyjnej „Drewniaki”, która zajmowała się między innymi wykonywaniem wyroków śmierci na osobach wspierających niemieckiego okupanta.

Pan Jan brał również udział w niezwykle ciekawej akcji o kryptonimie Most III, która miała za cel przekazanie aliantom fragmentów niemieckiej rakiety V-2. Niestety Pan Jan z uwagi na nagłe pogorszenie się stanu zdrowia i konieczność leczenia szpitalnego nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. W tej sytuacji jeden z kibiców Lechii przedstawił tło historyczne jakie towarzyszyło akcji Most III. Natomiast w zastępstwie Pana Jana głos zabrał jego wnuk i jednocześnie kibic Lechii, który przybliżył sylwetkę swojego dziadka oraz zapewnił, że po powrocie do pełni sił Pan Jan opowie osobiście o swojej działalności w czasie wojny. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa.

W tym miejscu, w imieniu uczestników spotkania, przekazujemy Panu Janowi życzenia szybkiego powrotu do zdrowia i z niecierpliwością czekamy wysłuchanie jego świadectwa.

akcja most foto

akcja most pomnik

Jan Kuma urodził się w 29 listopada 1921 w Przybysławicach koło Tarnowa. W 1942 roku zaangażował się w działalność Armii Krajowej. Po złożeniu przysięgi i przybraniu pseudonimu „Okoń” wszedł w skład drużyny dywersyjnej Obwodu AK „Drewniaki” Okręgu Tarnów. Działalność oddziału polegała głównie na wykonywaniu wyroków na osobach wspierających niemieckiego okupanta. W lipcu 1944 brał udział w Akcji Most III polegającej na przerzucie fragmentów rakiety V-2 do Wielkiej Brytanii. Od powstania warszawskiego służył w oddziale leśnym w stopniu kaprala jako dowódca drużyny. W styczniu 1945 oddział AK „Drewniaki” został rozwiązany. Po wojnie Jan Kuma wyjechał na Pomorze. Podczas krótkiego pobytu w rodzinnych stronach został zatrzymany przez funkcjonariuszy UB i osadzony w areszcie w Dąbrowie Tarnowskiej. Po brutalnych przesłuchaniach został zwolniony.

Wielkie dzięki dla Kibiców Lechii Gdańsk, za dołączenie do ekipy 194.181.21.106 i co za tym idzie Ekipy Księdza Jarosława Wąsowicza!

No Comments

Post a Comment