Lechia Pamięta! Gdańsk Pamięta!

Lechia Pamięta! Gdańsk Pamięta!

Gdańskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych miały w Gdańsku wyjątkowo huczny przebieg. Dzięki zaangażowaniu gdańskiego oddziału IPN oraz współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem SUM, Stowarzyszeniem Lwy Północy oraz Miastem Gdańsk udało się nadać temu świętu należną oprawę.

Główna część obchodów rozpoczęła się już w piątek, widowiskiem artystycznym zespołu Pro Bono.

W sobotę najważniejszym punktem obchodów, było oficjalnie otwarcie Alej im. Żołnierzy Wyklętych oraz towarzysząca temu wydarzeniu akcja „Przyjdź i zapal znicz polskim bohaterom”. Wieczorem odbył się koncert zespołu De Press, poświęcony bohaterom podziemia antykomunistycznego. W tym miejscu warto dodać, że nadanie jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych Gdańska, imienia Żołnierzy Wyklętych, jest efektem działań kibiców Lechii wspartych przez władze miasta.

Najważniejszą i najbardziej efektowną cześć obchodów stanowiła jednak I Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, w której wzięło udział kilka tysięcy osób. Defilada poprzedzona była mszą świętą w Kościele św. Brygidy, czyli miejscu kojarzonym z oporem przeciw komunistycznej władzy. Na czele defilady można było zobaczyć czołg typu Pantera oraz członków kilkunastu grup rekonstrukcyjnych w pełnym umundurowaniu. Dzięki temu licznie zgromadzeni gdańszczanie mogli zobaczyć, jak wyglądali żołnierze II Korpusu Polskiego gen. W. Andersa, III i V Wileńskiej Brygady AK, Pierwszej Dywizji Pancernej gen. S. Maczka czy Narodowych Sił Zbrojnych. W defiladzie wzięli udział przedstawiciele gdańskich szkół, ale najliczniej reprezentowaną grupą byli kibice.

gd1

Oprócz fanów Lechii Gdańsk, w defiladzie wzięły udział delegacje m.in. Zawiszy Bydgoszcz, Lecha Poznań, Jagiellonii Białystok, Rakowa Częstochowa, Śląska Wrocław, Bałtyku Gdynia.

gd2

Najważniejszymi postaciami defilady byli kombatanci walk o niepodległość Polski z czasów II wojny światowej. Około 20 z nich przyglądało się przemarszowi z przedproża Ratusza Głównego Miasta. Gdy czoło pochodu dodarło do Ratusza, każdy z obecnych bohaterów został wymieniony z imienia i nazwiska i nagrodzony brawami. Trzeba zauważyć, że defilada spotkała się z dużym zainteresowaniem oraz dobrym przyjęciem przez postronnych obserwatorów.

Oficjalne obchody zakończył uroczysty apel poległych na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Jest to miejsce, gdzie komunistyczni mordercy zakopali (o czym już wiemy na pewno) ciała między innymi Inki oraz Zagończyka.

Bardzo optymistyczne jest to, że z każdym rokiem dzień 1 marca obchodzony jest co raz chętniej i godniej. Jest to niewątpliwie zasługa wielu ludzi, którzy od dawna społecznie działają na rzecz przywrócenia pamięci o prawdziwych polskich bohaterach.

Linki do relacji wideo i zdjęć:

relacja 1:

relacja 2:

relacja 3:

 

No Comments

Post a Comment