Rocznica powołania AK!

Rocznica powołania AK!

14 lutego przypada 73. rocznica powołania Armii Krajowej. 27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski. 13 listopada na bazie SZP powstał ZWZ – Związek Walki Zbrojnej. W roku 1942, rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Generała Władysława Sikorskiego – przemianowano ZWZ na Armię Krajową (AK).

W lecie 1944 AK osiągnęła maksymalną zdolność bojową w sile 390 tysięcy ludzi, w tym 10.800 oficerów.

Straty w walce: około 100 tys. poległych, 50 tys. wywiezionych do ZSRR i uwięzionych.

19 stycznia 1945 r. gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” wydał rozkaz rozwiązujący struktury organizacji:

„Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą.”

Drodzy, Szanowni Czytelnicy!

Pozwólcie, na kilka zdań. Nie jestem historykiem, ale wiem o I i II Wojnie Światowej oraz o powojennych losach Żołnierzy Wyklętych bardzo wiele. Po pierwsze od kombatantów, których słuchałem z uwagą jeszcze jako dzieciak. Po drugie z lektur pochłanianych przez całe lata. Znam wydawnictwa oficjalne i te bezdebitowe, polskie i zagraniczne.

Pragnę Wam, młodym – z perspektywy tej wiedzy – powiedzieć, że nie ma i nie było żadnej książki, filmu, czy serialu, który choć trochę pokazywałby prawdziwą historię!

Dlatego teraz – słuchajcie tylko historyków, ale tych polskich! Jest ich kilku, tylko kilku. A, przede wszystkim – słuchajcie autentycznych relacji uczestników! Tych, którzy jeszcze są wśród nas i tych, których wspomnienia udało się nagrać.

Oni i tylko oni mają prawo opowiadać – jak było naprawdę!

Wybaczcie osobiste refleksje.

Piotr Szymanowski

Cześć i Chwała Bohaterom!

No Comments

Post a Comment